(0362) 433 03 88 Liman Mah. Gezi Cad. No:28/A İlkadım/Samsun

Sık Sorulan Sorular

Btu Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

3

0

Türkçe ısı birimi anlamına gelen, İngilizce British Thermal Unit sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Klima satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir değerdir. Btu ‘yu hesaplayarak alacağınız klimalarda daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Btu olarak adlandırılan cihaz klimanın bir saatte ortamdan değiştirdiği ısı miktarını belirler. Isı miktarı arttıkça maliyeti de artmaktadır. Bu sebeple Btu değeri içeren klimalar tercih edilmelidir. Btu hesaplama formülü: Soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Katsayısı x soğutulacak alanın m2 si ile hesaplanır.

En ucuz klima hangisidir?

1

1

Öncelikle klimayı hangi ilde kullanacağınız, hangi sıklıkla kullanacağınız gün içinde ne kadar kullandığınız klima seçmekte önemli faktörler arasında yer almaktadır. İnvarter klimalar diğer basit klimalara göre daha pahalıdır. Klimayı az kullanacaksanız daha ucuz bir klima önerilir. Yüksek tasarruflu ve yüksek performanslı ürünler diğerlerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Hem uzun ömürlü hem de tasarruflu olan bazı klimalar pahalıyken bazı klimalar diğerlerine göre daha uygundur. Siz de en uygun fiyatlı klimalara sitemizden bakabilirsiniz.

İnventer Nedir?

0

0

Klima kullanırken en çok önem verilen hususlardan birisi tasarruftur çünkü klima kullanıldığı zamanlarda gelecek olan elektrik faturası hepimizi düşündürmektedir. Bu sebep ile enerji tasarrufu yapan klimların üretiminde gün geçtikçe artışlar olmaktadır. Bu konuda değerlendirme yapıldığında klasik bir klima bir ortamı yeteri kadar soğuttuktan sonra durmakta ısı değiştiğinde tekrar çalışmaya başlamaktadır. Her durup çalışmaya başlanması elektrik tüketimi fazlasıyla artırmaktadır. Bu durumdan dolayı çeviri anlamına gelen inventer devreye girerek klima komprösörleri dalgalı şebeke akımı ile değil, doğru akım şeklinde çalışır. Yani klima ısıtma veya soğutma yapmadığı zamanlarda durmayarak güç dengesi ile enerji tasarrufu sağlamasıdır.

Klima Kampanyaları Nasıl Takip Edilir?

0

0

Klimalar, hem yaz aylarında hem de kış aylarında daha konforlu vakit geçirebilmeniz için üretilmiş olan eşyalardandır. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan klimalar birçok farklı marka ve model altında satılmaktadır. Her bütçeye uygun ve farklı özelliklere sahip olan klimalar dönem dönem kampanyalara girmektedir. Bu kampanyaları sitemiz üzerinden takip ederek bütçenizi zorlamayacak bir klimaya sahip olabilirsiniz. Böylelikle hem yaz hem de kış ayları sizin için çok daha eğlenceli ve konforlu bir hale gelecektir.

Klima Kumandası Bozulduğunda Ne Yapacağız?

2

0

Eğer klimada bir sorun çıkarsa yetkili servis ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca isterseniz bulunduğunuz bayiden bu konuda fikir alabilirsiniz; ancak klimada bir sorun oluştuğu gibi kumandanızda da bir sorun oluşursa bizimle iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede en kısa zamanda ortadaki sorunu kaldırabiliriz. Böylelikle sizde klima kumandanıza yeniden kavuşarak klimanızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat kumanda da sorun oluştuğunda bizimle iletişime geçmemeniz sonucunda, uzunca bir süre bu kumandanızı kullanamayabilirsiniz. Yani oluşan sorunları ortadan kaldırmak için bizimle iletişime geçmeniz en doğru tercih olacaktır.

Klima Montajı Yapıyor Musunuz?

0

0

Evet, klimalarınızın montajlarını yapıyoruz. Hem de en iyi ve en güvenli bir şekilde yapıyoruz. Seçmiş olduğunuz klima modellerinden sorumlu olan ve en iyi anlayan servis yetkilileri tarafından kısa bir süre içerisinde montajını gerçekleştiriyoruz. Bu işlem en iyi personeller tarafından gerçekleştirildiği için herhangi bir sorun yaşama riskiniz oldukça düşük oluyor. Üstelik bu işlem kısa bir sürede gerçekleştiği için saatlerce uğraşmanıza gerek yok. Ayrıca çalışanlarımız tarafından gerçekleştirilen bu işlem sayesinde duvarda ya da monte edilecek yerde hasar oluşmayacaktır.

Klimalarda Sıcaklık Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

0

0

Klimalar iklim koşulları, mekan ve mevsimlere göre farklı ayarlar ile yapılmalıdır. Bu ayarlar doğru bir şekilde yapıldığında bir sıkıntı olmamaktadır fakat yanlış kullanım ile çok ciddi sorulara yol açmaktadır. Isı normalin çok altında olduğu gibi üstünde olduğu zamanda da rahatsız edecektir. Bu sebeple kaç derece çalıştırılması gerektiğini iyi bilmek gerekmektedir. İnsan vücudu için 20 ile 26 derece arasında çalıştırılması gerekmektedir. Bu sıcaklık ayarlarını yaparken kullanım kılavuzunu iyi bir şekilde okunmalı klimayı ve kumandayı iyi tanınmalıdır.

Portatif Klima Nedir?

0

0

Portatif klimalar, her hangi bir yere sabitlemeden kullanılan klimalardır. Halk arasında bu klimalara mobil klimalar, seyyar klimalar, ayaklı klimalar gibi isimler kullanılmaktadır. Bu klimaların dış ünitesi olmadığı için montaj gerektirmez ve tercih edilme sebeplerinden en fazla bu özelliğinin katkısı vardır. İçinde bulunan hortumu sayesinde oda içerisinde yerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Fiyatları genel olarak ucuzdur ve fitre değişimi kolaylıkla olur. Ancak normal klimalara göre performansları düşüktür ve maksimum 20 metrekarelik bir oda için dizayn edilmiştir.

Split Klima nedir?

1

1

Split klimalar; birbirinden bağımsız üniteleri ve kullandıkları çevre dostu gazlarla çok verimli yeni nesil klimalardır. Bütçeye uygun ve kolay kullanımı sebebiyle kullanımı oldukça yaygındır. Split’in İngilizce kelime anlamı “ayrık” ya da “ayrı” şeklindedir. Bu klimaların iç ve dış üniteleri ayrı olduğu için bu ad verilmiştir. Yaşam alanlarının kısıtlı olması sebebiyle tek bir dış üniteye birden fazla dış ünite bağlanarak soğutma ya da ısıtma işlemleri sağlanması büyük avantaj sağlar. Ürün yelpazesinin çok geniş olması sebebiyle en yaygın kullanılan klima türüdür.

VRF Nedir?

0

0

VRF, değişken soğutucu akışkan debisi anlamını taşır. Bu sistem binanın değişen kapasitesine bağlı olarak soğutkanın akışını sabitler. İç ünitelerin dış üniteye bağlanarak kontrol edildiği klima sistemi olarak geçer. Bu sistemi diğer klasik split klimalardan ayıran önemli bir özellik ise enerji tasarrufu ve değişken gaz debisi sayesinde kullanıcıların konforunu en üst seviyeye getirmesidir. Çok katlı bir plazadan tek katlı bir eve kadar yapılan her türlü yapıda tam bağımsız bir kontrol imkanı sağlamaktadır. Enerji tasarrufuna odaklanmış sistem aynı zamanda gelişmiş uygulama esnekliği sağlar.

VRV Nedir?

0

0

VRV değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi anlamına gelir. VRF veya VRV klima sistemleri; gelişmiş üniteleri ile kullanıma hazır hale getirilmiştir. Soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere gönderilerek ısıtma ya da soğutma işlemlerinde kullanılması sağlanır. VRF ve VRV sisteminin sistemin yıllık çalışma süresinde artış, tüm binanın klima sisteminin kontrolü, düşük ses seviyesi, az alan işgali, uzun ömür ve yatırımın kısa sürede geri dönmesi yüksek konfor ve tasarruf gibi avantajları vardır.